Хилари Клинтон речиси сигурна кандидатка

0
425

Хилари Клинтон обезбеди доволно гласови од делегатите за победа во рамките на Демократската партија во трката за кандидатура за претседател на САД, јавија американските медиуми.

Со тоа, Хилари Клинтон најверојатно ќе му биде против-кандидат на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во ноември. Се очекува деновиве актуелниот претседател Барак Обама и формално да ја претстави Хилари како најдобар кандидат за негов наследник.