Хрватска подобар од Турција, евро-гол на Модриќ

0
636

Хрватската фудбалска репрезентација со прекрасниот волеј на реаловиот играч Лука Модриќ во 41 минута за победа над слабата Турција го започна натпреварувањето на европскиот фудбалски шампионат во Франција.

Хрватска целосно доминираше на мечот во кој Турција избегна пораз изразен со повеќе примени голови. Покрај голот на Модриќ, хрватската селекција пропушти преку Срна и Перишиќ кои ги погодија стативите.

За разлика од страшните слики на хулиганство во саботата во Марсеј, хрватските и турските навивачи заедно дојдоа на натпреварот, иако организаторот мечот го прогласи со највисок ризик.