И официјално падна владата на Ѓукановиќ

0
1475

И официјално падна владата на Ѓукановиќ. Социјалдемократската партија на Црна Гора соопшти дека коалицијата „Европска Црна Гора“ повеќе не функционира откако ДПЦ на Ѓукановиќ неодамна одби смена на министрите Вујица Лазовиќ и Иван Брајовиќ, пренесува српски „Курир“.

Одлуката на црногорските социјалдемократи да излезат од владата на Мило Ѓукановиќ е една вечер пред најавените протести на опозицијата во Подгорица, закажани за денес во 19 часот.

Поддржувачите на демократскиот фронт ќе протестираат на Плоштадoт на Републиката и ќе побараат оставка од Ѓукановиќ, формирање на преодна влада и распишување на избори.