Играта неубедлива, но Пелистер прв пат врза две победи во низа

0
943

Пелистер – Борец 25:20 (13:9)

Спортска сала „Младост“ – Битола. Гледачи: 100

Судии: Војо Христовски и Бобан Мајнов (Скопје)

 

Пелистер:

Арсиќ, Даниловски, Стојановски, Дрогришки 5, Тодоровски, Гинов 3 , Илиевски, Макрудов, Топиќ 1, Крстевски, Митревски, Христов, Чачиќ, Ивановски 1, Вељановски, Николиќ 2, Димитровски 6, Маџовски 7

Седмерци: 5/5

Исклучувања: 6 минути

Борец:

Димовски, Икономов 4, Стојковски 3, Игнов 2, Л. Лазаровски, Петровски, Мирчевски, Стојановски 3, Органџиев, Јовчевски, Минов 4, Мачавелов4, И. Лазаровски, Смилев

Седмерци: 3/3

Исклучувања: 8 минути

Пелистер по девет одиграни натпревари за прв пат врза две последователни победи. Ракометарите на Игор Николовски во Битола го совладаа Борец со 25:20. Најпрецизен во редовите на Пелистер беше Маџовски со 7 постигнати голови, репрезентативецот на Македонија, Димитровски постигна 6 додека Дрогришки 5. За Борец, Икономов Мачевелов и Лазаревски постигнаа по четири погодоци. По девет одиграни кола, Пелистер се наоѓа на осмата позиција со 6 бодови, додека Борец исто така има 6 бодови и заостанува една позиција, но има и натпревар помалку.