ИСИС го продолжи рокот за погубување на Салопек

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Одложено погубувањето на Хрватот Томислав Салопек  кој на 22 јули беше киднапиран од припадници на терористичката група Исламска држава.

Екстремистите се согласиле да го одложат обезглавувањето поради одлуката на Владата во Каиро да ги разгледа нивните барања.
Часовникот што на еден од форумите на ИСИС одбројуваше до крајот на ултиматумот е отстранет.
Египетските медиуми, повикувајќи се на разузнавачки извори, објавија и дека по заробениот Хрват трагаат четири египетски безбедносни служби.
Се верува дека исламистите го држат Салопек во пустина кај границата со Либија.
Share.