ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во Британија

0
671

Организацијата Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во близина Британскиот парламент, во кој загинаа пет лица, вклучувајќи го и напаѓачот, а повредени се 40-тина други.

Во соопштение на новинска агенција на ИД, се вели дека напаѓачот бил „војник на Исламската држава“. Терористичката организација не индицираше дека помогнале во планирање или извршување на нападот, велејќи дека напаѓачот одговорил на нејзиниот повик за напад на цивили и армиски припадници во земјите поврзани со коалицијата под водство на САД којашто се бори против ИСИС.