ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во Лондон

0
289

„Исламската држава“ја презеде одговорноста за нападот врз лондонското метро, соопштија агенциите, повикувајќи се на информациите што ги шири терористичката организација.

Во меѓувреме, Велика Британија го покрена нивото на националната закана од “строга” до “критична” по нападот, стана јасно од зборовите на премиерот Тереза ​​Мај.

Шефот на државата рече дека војниците ќе бидат распоредени на клучните места во земјата.