Исламска држава повторно го освои градот Абу Камал

0
261

Исламска држава повторно го освоила градот Абу Камал, кој што се наоѓа во близина на границата помеѓу Сирија и Ирак.

Абу Камал е последниот голем град кој што ИД го контролира во Сирија, кој што во четвртокот беше ослободен од страна на сириските сили и нивните сојузници.

Сепак, Сириската опсерваторија за човекови прави и Омар Абу Лаила, кој што е опозициски активист тврдат дека екстремистичката група повторно воспоставиле контрола врз градот, а сириската Влада се уште ги нема демантирано овие тврдења.

http://a1on.mk