Историски мир во Колумбија

0
354

Примирјето кое стапи во сила точно на полноќ треба да му стави крај на 52-годишниот конфликт меѓу колумбиската држава и бунтовниците на ФАРК. На 2 октомври, Колумбијците треба да се изјаснат на референдум за договорот.

Стотици илјади Колумбијци ги загубија животите од 1964 година до денес откако различни бунтовнички армии и банди започнаа војна во џунглите на јужноамериканската држава.

Револуционерните вооружени сили на Колумбија (ФАРК) во неделата издадоа наредба до сите свои борци да ги прекинат сите активности и да го почитуваат примирјето. „Им наредувам на сите команданти на единици и на секој борец да го прекинат огнот и непријателствата кон државата“, изјави на прес-конференција во Хавана, Куба- каде што се одржуваа мировните преговори- лидерот на ФАРК Тимолеон Хименез-Тимоченко.

Претходно и претседателот на Колумбија, Хуан Мануел Сантос им нареди на воените сили да ги запрат операциите против ФАРК.