Катар ги отфрли барањата за крајниот рок, вели не се плаши од воена акција

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Шеикот Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани ги отфрли барањата од Саудиска Арабија, Египет, Бахреин и Обединетите Арапски Емирати.

Катар во саботата рече дека не се плашат од било каква воена одмазда поради одбивањето да ги исполнат роковите од понеделникот и да се усогласат со листата на барања од четири арапски држави, кои наметнаа де факто блокада на нацијата во Заливот, пренесе Гардијан.

За време на посетата на Рим, министерот за надворешни работи шеикот Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани, повторно ги отфрли барањата како прекршување на суверенитетот на Катар. Тој рече дека секоја земја е слободна да покренува жалби со Катар, под услов тие да имаат доказ, но рече дека сите такви конфликти треба да бидат разработени преку преговори, а не со наметнување ултиматуми.

„Ние веруваме дека светот е регулиран со меѓународни закони, што не дозволуваат големите земји да ги малтретираат малите земји“, изјави тој на прес-конференцијата во Италија. „Никој нема право на една суверена земја да издава ултиматум“.

Саудиска Арабија, Египет, Бахреин и Обединетите Арапски Емирати минатиот месец ги прекинаа дипломатските врски со Катар и ги затворија копнените, поморските и воздушните врски. Тие издадоа листа со 13 барања, вклучително и ограничување на дипломатските врски со Иран, прекинување на врските со Муслиманското братство и затворање на медиумската куќа Ал Џезира. Тие го обвинуваат Катар за поддршка на регионалните терористички групи, обвинение што Катар го негира.

Share.