Ќе биде тешко да се договориме со Лондон

0
325

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска оцени дека ќе биде „навистина тешко“ да се постигне договор со Велика Британија околку нејзините барање за редефинирање на односите меѓу Лондон и Брисел, јави ДПА.
– Ќе биде нависитна тешко да постигнеме договор и сигурно е дека тоа нема да можеме да го сториме до декември. Ова е навистина многу многу тешко прашање, изјави Туск по завршувањето на неформалниот Самит на ЕУ во Ла Валета посветен на мигрантската криза.
Тој нагласи дека на денешниот собир не станало збор за британските барања, додавајќи дека за тоа ќе се расправа на Самитот на ЕУ на 17 и 18 декември во Брисел.
Британскиот премиер Дејвид Камерон вети дека ќе организира референдум за оставување или излез на Велика Британија во текот на 2017 година, но пред тоа бара постигнување нов договор со Брисел со кој, како што тврди, би се заштитиле интересите на земјата.