Кери ги повика страните во Сирија на воздржаност

0
447

Американскиот државен секретар Џон Кери упати апел до сирискиот режим, бунтовниците и Русија, која е сојузник на властите во дамаск на воздржаност во борбите, особено во опколениот град Аелпо на северот на Сирија. „Неопходно е Русија да го контрлира сирискиот режим, како што наша одговорност е да ја држиме опозицијата да не изведува нови операции“, рече Кери кој изрази голема загриженост за развојот на ситуацијата. Најмалку 18 цивили загинале во последните 24 часови во бомбардирањето на сириските бунтовници врз Алепо. Меѓу жртвите имало жени и деца.