Ким Џонг-ун се здебели и страда од несоница

0
413

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се здебели околу 40 килограми откако пред четири години дојде на власт, се прејадува и премногу пие за да се носи со постојатниот страв од атенатат, се наведува во извештајот на јужнокорејската разузнавачка агенција.

Лондонскиот весник „Гардијан“ пишува дека тајната служба на затворена седница на јужнокорејскиот Парламент исто така изнела констатација дека Ким пати од несоница.

Ким (33), кој стана лидер на Северна Кореја во декември 2011 година, откако неговиот татко Ким Џонг-ил почина од срцев удар, имал 90 килограми кога станал лидер, а до 2014 година година се здебелил на 120 килограми.

Член на јужнокорејската владејачка партија Ли Чеол-ву изјави дека се верува оти Ким сега има 130 килограми.