Кинематограферот од Финска, Јани Петери Паси е годинашен лауреат на Златна Камера 300

0
1090

Интернационалното жири за Главната компетиција Камера 300, во состав: претседател Федон Папамихаил и членовите Клер Пијман, Владимир Самоиловски, Алин Ташчијан и Ѓокан Тирјаки, одлучи дека лауреати на  37. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“се:

Кинематограферот од Финска, Јани Петери Паси  е годинашен лауреат на Златна Камера 300, за филмот „Најсреќниот ден во животот на Оли Маки“.

„Тој создава една автентична и лирична атмосфера која ја обзема публиката и го доловува духот на времето и уникатното искуство на главникот лик.“ – се вели во образложението на жирито.

Јани Петери Паси сосем изненаден и со неверување ја прими наградата, со оглед на тоа што тој и неговата екипа за прв пат правеле долгометражен филм.

– Дали сте сигурни дека нема да ми ја земете? На церемонијата на отварањето сведочев перформанс каде што  девојка со митралез покажуваше кон публиката каде што седеше и претседателот на Републиката. Тоа беше многу чудно, но уште почудно е тоа што јас добивам награда- рече Паси.

Добитник на  Сребрена Камера 300 е Рубен Импенс од Белгија за  филмот „Белџика“, —заради рефлексијата на интензитетот на чувства и бидејќи ни дозволува да влеземе во светот на ликовите преку енергичната кинематографија.

Рубен Импенс со голема емоција ја прими наградата, заблагодарувајќи и’ се на сопругата што го поддржувала во тешките моменти од неговата професија.

-Сакам да ги снимам луѓето на сцена, па навистина е тешко кога јас сум на сцената. Би сакал да и се заблагодарам на жена ми која е овде за сета поддршка што ми ја пружа, бидејќи ова не е регуларна осумчасовна работа и на моменти станува премногу напорно. Сакам да му се заблагодарам и на режисерот на „Белџика“ со кого сум добар пријател, како и на жирито што ми ја додели оваа награда – рече Импенс со многу емоција, додавајќи дека во Битола треба да се направи аеродром, за патото до фестивалот да биде пократок.

Бронзената Камера 300 ја доби  Матијас Троелструп од Данска, за филмот „Бенг генг (Модерна љубовна приказна)“ – за прецизноста на неговиот младешки стил во хармонија со содржината која е истовремено и реалистична и соновна.

Троелструп се заблагодари за можноста да учествува на фестивалот, како и на жирито кое што му ја додели наградата.

-Балгодарам што ме поканивте на ова прекрасно место  на кое што не сум дошол претходно. Среќен сум што бев дел од тимот на филмот иако не сум од Франција- рече Троелструп.

Добитник на наградата Мала Камера 300 од селекцијата на кратки филмови е кинематограферот Лука Коасин од Франција, за филмот „Паркот“- заради оригиналниот концепт и успешната реализација.

Федон Папамихаил, претседателот на жирито воедно ја доби и наградата Златна камера 300 за особен придонес во светската филмска уметност. Папамихаил емотивно и низ солзи се заблагодари за наградата и истакна дека уметноста е она што ги надминува сите препреки. Од име на фестивалот, наградата му ја врачи Роберт Насков, претседателот на Друштвото на филмските професионалци на Македонија,  од името на фестивалот.

zatvoranje-2

-По моето име може да забележите дека сум од Балканот, а тоа значи дека споделуваме заедничка историја.  Нашата уникатна можност како кинематографери и уметници е тоа што можеме да ги преминуваме границите по пат на визуелно раскажување на приказни и на тој начин може да ги победиме сите препреки што ќе ни се појават на патот – рече Папамихаил и им се заблагодари на сите свои соработници, на жирито како и на директорот на фестивалот што го поканил на фестивалот во Битола.

simon-perry

Горјан Тозија, во име на друштвото на филмски професионалци од Македонија, наградата „Голема Ѕвезда“за исклучителни резултати во македонската кинематографија му ја додели на филмскиот продуцент Сајмон Пери.

-Сајмон Пери е човекот без кого македонската кинематографија немаше да биде ваква каква што е и немаше да го има својот најголем успех со филмот „Пред Дождот“. Тој го препозна Милчо Манчевски и потенцијалот на филмот и застана цврсто и самоуверено зад тој проект. Сајмон Пери е човек кој им овозможи на многу млади и непознати режисери да го остварат својот сон. Во тие турбулентни години за Македонија како држава, тој се бореше и како продуцент и како човек кој ја чувствува Македонија како своја земја- рече Тозија.

zatvoranje1

Сајмон Пери примајќи ја наградата истакна дека благодарение на Милчо Манчевски го развил интересот кон кинематографијата на овој дел од светот, а овде се чувствува како дома.

-Ви благодарам,навистина сум почестен. За разлика од Федон, не можам да тврдам дека сум од Балканот, но се сеќавам дека по една прес конференција некој ми рече „Мислам дека сте од Македонија, имате големи стапала!“ Сум продуцирал и копродуцирал филмови во многу земји, но благодарение на Милчо Манчевски интензивно се заинтересирав за филмовите кои се создаваат во во овој дел од светот и тој интерес со текот на времето стануваше се поинтензивен. Кога и да дојдам се чувствувам како дома и навистина ми претставува голема чест и задоволство да добијам награда од луѓето во овој дел од Европа- рече Пери.

kunovski

 

 

По доделувањето на наградите, а пред проекцијата на филмот „Златната петорка“, директорот на фестивалот, Благоја Куновски – Доре го затвори 37. издание на фестивалот, изразувајќи задоволство од програмата и можноста толку многу великани на кинематографијата да учествуваат на фестивалот.

-Дами и господа, Ви благодарам. Ваков крај на фестивал секој би посакал, кога имате тројца лауреати во жирито, кои ниту поголеми фестивали не успеваат да ги имаат, а ние го имавме задоволството да го затвориме на овој начин 37-то издание.  Пред се Ви благодарам за вашата искрена посветеност на филмската уметност. Фестивалите се прават за публиката. Вие сте таа публика која ја имаше привилегијата да ги види емоциите на добитниците на наградите, спонтано, како нормални луѓе, горди дека се дел од овој фестивал- рече Куновски, обраќајќи и’ се на публиката.

Во контекст на реакциите околу откажувањто на перформансот за затварањето на фестивалот, Куновски рече дека некои луѓе иако им е понудено не ја заслужуваат шансата да бидат дел од мозаикот на фестивалот и ја злоупотребуваат.

Тој изрази особено задоволство од посетеноста на проекциите и од публиката на фестивалот.

-Ние сме посебно задоволни што секој ден особено на вечерните проекции доаѓаа луѓе кои се искрени вљубеници во филмот. Битола ја има таа традиција, на која што ќе и останеме доследни во пресрет на 40 издание на фестивалот. Верувајте дека е големо достигнување за три ипол месеци да се направи вакво издание на фестивалот, со ваква програма, со вакво жири, со вакви лауреати од калиброт на Џон Сил, Федон Папамихаил и Сајмон Пери, па и ИМАГО да организираат конгрес во склоп на фестивалот. Во овие осум денови низ улиците на Битола чекореа околу деведесет светски кинематографери – рече Куновски, а затворајќи го фестивалот им се заблагодари на сите соработници.

По свеченоста на доделувањето на наградите, беше прикажан филмот „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски, а по проекцијата екипата на филмот се поклони пред публиката во Битола, соопштија од фестивалот.

3