Клинтон пред Трамп

0
313

Кандидатката на Демократската партија за претседател на САД, Хилари Клинтон, го зголемуваводството над нејзиниот републиканскаи ривал Доналд Трамп на 13 процентни поени, покажуваат резултати од анкета на Ипсос/Ројтерс.

Клинтон во крајот на минатата недела имаше предност од 10 поени во однос на Трамп.

Во најновата анкета (8-12 јули) се вели дека 46 отсто анкетирани се изјасниле дека веројатно ќе ја поддржат Клинтон, 33 отсто за Трамп додека 21 отсто анкетирани тврдат дека не поддржуваат ниту еден кандидат.