Колумбија преку Перу до полуфиналето на Копа Америка

0
495

Фудбалерите на Колумбија обезбедија прво полуфинале на Копа Америка откако во пенал-рулет го совладаа Парагвај со 4-2.

Јунак на мечот беше голманот Давид Оспина кој успеа да одбрани два удари од белата точка.

Ова е прво полуфинале за оваа селекција од 2004 година каде ќе играат со победникот од пресметката Мексико – Чиле.