Крвав напад во Авганистан

0
407

Најмалку 20 луѓе загинаа во експлозија во шиитска џамија во западниот авганистански град Херат, во близина на границата со Иран.

Портпарол на полицијата соопшти дека експлозивната направа била активирана на влез во локална џамија. Шиитите се малцинство во Авганистан и се под закана од огранок на ИД.

Засега никој не презеде одговорност за напaдот