Лејди Гага го расплака Холивуд со моќниот настап на Оскарите

0
676

Лејди Гага за оваа песна беше номинирана за Оскар за најдобра оригинална филмска песна, заедно со Дајен Ворен која е номинирана по 8-ми пат, но статуетката ја освои Сем Смит.

Песната е напишана за документарецот „The Hunting Ground“ кој ја истражува темата силување во студентските кампуси во Америка.

Настапот на Гага беше најавен од американскиот потпретседател Џое Биден кој зборуваше за кампањата „It’s On Us“ на Белата куќа.