Лина Ѓорческа ќе игра во квалификациите на УС Опен

0
669

Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја пишува историјата на женскиот македонски тенис со пласманот во квалификациите на 2016 УС ОПЕН.

Ваков успех во поединечна конкуренција и уште поголем успех во конкуренција на двојки има постигнато само Александар Китинов кој има учествувано на сите Гренд Слем турнири во неговата кариера, а најдобар пласман 1/4 финале во двојки во 2001 година на Вимблдон 2001 година.