Литија низ улиците на Битола

0
623

После духовната академија, вчера во Храмот Свети Великомаченик Димитриј се одржа Света Божествена литургија и литија низ битолските улици. Веднаш потоа, Митрополитот преспанско-пелагониски г.Петар го посети градоначалникот Талески, а на заедничката средба се разговараше и за Црквата во чест на Свети Нектариј Битолски која наскоро треба да биде изградена во централното градско јадро.