Литванија ги „приземји орлите„ и полета кон финале со Шпанија

0
534

Литванија ќе и биде противник на Шпанија во големото финале на Европското првенство, откако во вториот полуфинален меч славеше над Србија со 64:67. Литванците и го нанесоа првиот пораз на Србите на ова ЕП и воедно изборија пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Кузминскас и Сеибутис со по 13 поени ја предводеа Литванија до победата, додека кај Србија најефикасен беше Теодосиќ со 16 поени.

Србија – Литванија 64:67 (17:22, 17:13, 9:13, 21:19)
Теодосиќ 16 (Србија) – Кузминскас 13, Сеибутис 13 (Литванија)