Магла и во Битола

0
762

Времето во Македонија  ќе биде сончево со мала облачност и слаб ветер од променлив правец. Претпладне по одделни котлини со магла и ниска облачност.

Утринската температура ќе се движи од минус четири до пет степени, а дневната од 10 до 18 степени.

Нашето подрачје и во текот на работната седмица се уште ќе биде под влијание на антициклон кој ќе условува стабилното и суво време со релативно високи дневни температури на воздухот.

Во претпладневните часови поради слабо изразено воздушно струење, по одделни котлини и речните долини ќе има ниска облачност и појава на магла./крај/ухмр