Македонија – Грција 2:1 низ историјата на меѓусебни дуели

0
461

Денешниот меч помеѓу Македонија и Грција ќе биде трет на големите кошаркарски приредби и вкупно четврт помеѓу двете соседни земји. Скорот до овој момент е две наши победа и една на Грција, со нашите попријатно присеќање на Литванија 2011 од Полска 2009 година.

Европско првенство во Полска 2009 година, во рамките од групата А во Познањ:

Македонија – Грција 54:86 (13:28, 15:24, 9:17, 17:17)

Европско првенство во Литванија 2011 година, во рамките од групата Ц во Алитус:
Грција – Македонија 58:72 (18:16, 11:14, 18:20, 11:22)

Македонија има и една победа над Грција во еден пријателски натпревар во Улм во Германија со 77:75 во подготовките за Евробаскетот во Литванија.