Македонија ќе учествува на Евровизија 2021

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Јавните радиодифузери од 41 земја ќе бидат дел од Евровизија следната година кога ќе се врати како што го најавија организаторите најголемиот настан во живо во светот, а меѓу нив потврдено е и учеството на нашата земја.

По откажувањето на евровизијата во 2020 година, 65-от натпревар, организиран од Европската унија за радиодифузија (ЕБУ) и нејзините холандски членки НПО, НОС и АВРОТРОС, најавија дека ќе се одржи во арената „Ахој“ во Ротердам на 18, 20 и 22 мај 2021 година.

Мартин Остердал, извршен супервизор на изборот за песна на Евровизија, рече: „Благодарни сме за посветеноста на 41 земја учесник за тоа што ќе ни помогнат да ја вратиме Евровизија во 2021 година“.

„Имаме точно ист состав на земји што би се натпреварувале во 2020 година и воодушевени сме што сите ќе се вратат следната година. Заедно со нашите радиодифузери продолжуваме да развиваме 4 различни сценарија и да одржуваме дијалог со сите учесници. Тимот од НПО, НОС и АВРОТРОС работи напорно на обезбедување на Евровизија да обезбеди возбуда и иновации што ги очекуваат над 180 милиони гледачи, и покрај предизвикувачките околности “.

Сијет Бакер, извршен продуцент на Евровизија 2021, рече: „Фантастично е што истите 41 земја што ќе учествуваа оваа година, сакаат да дојдат во Холандија во мај 2021 година. Ова ја покажува нивната доверба дека нашата земја сè уште е во можност да организира успешен натпревар за песна на Евровизија во Ротердам следната година, по откажувањето на изданието во 2020 година “, тој додаде „Ја поставивме границата високо за да создадеме 3 неверојатни емисии во живо за публика од 180 милиони луѓе, дури и во овие тешки времиња. За да го постигнеме ова, работиме на обемен протокол кој гарантира здравје на вработените, учесниците, печатот и посетители што е можно повеќе “.

По откажувањето на Евровизија во 2020 година, скоро половина од радиодифузерите веќе ги потврдија своите учесници за 2021 година. 19 учесници од изданието во 2020 година ќе се вратат следната година. Најновата вест беше објавена во петокот, кога Исланд го најави нивното враќање на нивниот претставник кој беше планиран за 2020 година. Многу радиодифузери го потврдија враќањето на нивниот национален избор за песна што значи дека и покрај пандемијата, сепак ќе претстои многу возбудлива сезона на селекција!

Од 41 држава што ќе учествува, 35 ќе се натпреваруваат во две полуфиналиња, од кои само по 10 од двете полуфиналиња ќе обезбедат место во големото финале, приклучувајќи се на Големата 5 (Франција, Германија, Италија, Шпанија, Велика Британија) како и домаќинот Холандија.

Слоганот избран за откажаниот натпревар оваа година, „Отвори се“ (Open Up), ќе остане за Евровизија 2021.

Одлука за тоа како ќе изгледа 65. Евросонг ќе биде донесена на почетокот на следната година.

За шоуто кое беше предвидено за 2020, македонскиот јавен сервис донесе одлука Македонија да биде претставена на големата сцена во салата Ахои во Ротердам, Холандија од Васил Гарванлиев, со песната „YOU“ (ти) која е авторско дело на Невенка Нешкоска, којашто ја создаде музиката, текстот е дело на Невенка Нешкоска, работен заедно со нејзината сестра Калина Нешкоска, како и колешката од „Беркли“, Алис Шредер.

Дали и наредната 2021 година, Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија, останува да почекаме додека македонскиот јавен сервис не излезе со официјална информација.

Share.