Македонија не влезе во финалето на Евросонг

0
1180

Калиопи како претставник на Македонија не успеа да влезе во финалето на 61. издание на „Евровизија“ што се одржува во Стокхолм, Шведска. Оваа втора полуфинална вечер настапија 18 земји, а Калиопи ја пееше песната „Дона“, компонирана од Ромео Грил.

Од втората полуфинална вечер во финалето патуваат Летонија, Грузија, Бугарија, Австралија, Украина, Србија, Полска, Израел, Литванија, Белгија.

Финалето ќе се одржи во сабота, а покрај „големата петорка“ ќе настапат и најдобрите 20 претставници од двете полуфинални вечери.