Македонија загуби од Хрватска

0
663

Македонската ракометна репрезентација пред малку го загуби натпреварот со Хрватска со 10 гола разлика. На полувремето Хрватите водеа со четири гола, а крајниот резултат е 24:34 за Хрватска.

Во нашата репрезентација Дејан Манасков со 7 и Филип Кузмановски со 4 гола одиграа солидно, но колективно Македонија целосно потфрли, додека кај Хрватска најмногу голови постигна Иван Слишковиќ 6 исто без промашување..

Следниот натпревар во рамките на европското првентсво нашата репрезентација го игра во понеделник со Норвешка.

Табела: Хрватска 4 бодови, Франција 4 ,Полска 4, Норвешка 4, Македонија 0, Белорусија 0.