Макрон несигурен во победата, но ќе се бори до крај

0
254

Кандидатот за претседател на Франција, лидер на движењето “Напред” Емануел Макрон призна дека и покрај позитивните прогнози на анкетите, конечната победа не му е загарантирана. Макрон кој го зазеде првото место во првиот круг на изборите во неделата, го изјави ова за време на предизборна турнеја во градот Гарш во Парискиот регион.

“Пред месец и половина никој не велеше дека можам да победам јас. А сум жив пример за тоа дека прогнозите се погрешни”, рече Макрон, коментирајќи ги резултатите од првиот круг, во кој тој го надмина како што смета, долго време за фаворит, лидерот на ” национален фронт “Марин Ле Пен.

“Никогаш не сум мислел дека нешто е освоено. Овие две недели ќе продолжам да се борам до последно и ќе ги бранам интересите на прогресивците сили”, додаде тој.

На првиот круг од претседателските избори во неделата Макрон освои 24,01% од гласовите, а Ле Пен е втора со 21,30%. Според секојдневните анкети на јавното мислење, Макрон е фаворит, а за него се 61% од гласачите, а во корист на Ле Пен се подготвени да гласаат 39%.

Вториот круг од изборите ќе се одржи на 7 мај.