Масакар во Флорида, 50 луѓе се убиени, а најмалку 53 повредени

0
1218

Педесет луѓе засега се знае дека загинаа во вооружената престрелка во геј клубот во Флорида, јавија официјални лица.

Градоначалникот на Орландо Бади Диер изјави дека уште 53 лица се хоспитализирани по нападот што го опиша како најкрвавото масовно пукање во историјата на САД.

Претходно полицијата соопшти дека полицајците влегле во геј клубот три часа по пукањето и го убиле напаѓачот кој држел заложници.

Убиецот беше именуван како Омар Матен

Некои американски медиуми објавија дека тој е роден од авганистански родители во 1986 година и живеел во Порт Св Луси, Флорида.