Масовни протести во Барселона

0
317

Шпанскиот премиер Маријано Рахој ги претстави плановите за отстранување на каталонските лидери и преземање контрола на сепаратистичкиот регион. Зборувајќи по итната средба на неговиот кабинет, Рахој не го распушти регионалниот парламент, но кажа дека се планираат нови избори. Владините мерки треба да бидеат одобрени од Сенатот во наредните неколку дена.

По обраќањето на шпанскиот премиер, на улиците на Барселона излегоа илјадници граѓани на протестот против укинувањето на автономијата на регионот. Демонстрантите носеа каталонски знамиња додека маршираа против одлуката на шпанската влада и против апсењето на Жорди Санчес и Жорди Куишарт, двајца водечки активисти за референдумот за независност на 1 октомври.