Маж со нож уби две жени на станица во Марсеј

0
519

Две жени се убиени од напаѓачот кој со нож денеска напаѓаше минувачи на железничката станица Сен-Шарл во Марсеј.

Напаѓачот веднаш беше ликвидиран од припадници на француските безбедносни сили. Неговиот идентитет сѐ уште не се открива.

Полициски извори велат дека најверојатно се разботи за тероризам и дека напаѓачот извикувал „Алаху Акбар” (Бог е голем) за време на нападот, извршен на главната железничка станица во јужна Франција.