Меркел и Оланд го повикуваат Порошенко за корупцијата во Украина

0
265

Спроведување на реформите во Украина и борбата против корупцијата ќе бидат главна тема на средбата што ќе се одржи на 24 август – понеделник, меѓу германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и украинскиот Петро Порошенко, пренесоа УНИАН.
“Украина очекува на преговорите да се упати знак кон претседателот на Русија Владимир Путин дека Франција и Германија се “во чамец со неа”, го коментира претстојноиот настан украински дипломат, кој сакаше да остане анонимен. Се смета дека Ангела Меркел и Франсоа Оланд нема да се дистанцираат од Путин во потрага по решение на украинската криза. Средбата на шефот на државата од “нормандската четворка” без претседателот на РФ Владимир Путин имаат за цел да ја поттикнат Украина да ги исполни Минск договорите, смета рускиот политиколог Владимир Жарихин. Според Жарихин стремежот за притисок е искрен , а не само за пред Москва. Ако ова е точно, тогаш присуството на Путин навистина само ќе се спречи Меркел и Оланд да го стиснат Порошенко во аголот и дури да му дадат некаков ултиматум.Тој ќе мора да се справи со корупцијата во своето опкружување .