Меркел и Оланд за миграциската криза во ЕУ

0
382

Францускиот претседател Франсоа Оланд и германскиот канцелар Ангела Меркел на денешниот состанок во Берлин ќе се обидат да ги заживеат француско германските активности во Европската унија која е соочена со кризата со мигрантите, соопшти Елисејската палата. Притоа се додава дека мерките усвоени кон крајот на јуни не биле доволни и брзи за надминување на проблемот.