Меркел нема да се повлече

0
305

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека не се уплашила од можноста за нови избори, наведувајќи дека нема да се повлече како лидер на партијата и како канцелар. Неуспехот на разговорите за нова владина коалиција ги зголемува изгледите за нови избори и фрла сомнеж врз нејзината иднина по 12 години на власт.

Меркел рече дека верувала оти коалицијата е можна, но оти морала да ја прифати одлуката на партијата Слободни демократи да се повлече од преговорите.

Анкетата објавена во понеделникот покажа дека новите избори ќе донесат приближно ист резултат како и изборите во септември, при што најмногу ќе профитираат Зелените кои исто така беа во преговорите за формирање нова влада.