Меркел повика на брзи разговори за Брегзит

0
459

Германскиот канцелар Ангела Меркел ја советуваше Британија да формираат што е можно побрзо средба, на која ќе биде разгледан „Brexit“.

„Ние сме подготвени за преговори. Сакаме да го направиме тоа брзо“, рече таа за време на посетата на Мексико, додавајќи дека разговорите со Британците за нивно повлекување од 27-члениот сега ЕУ ќе започнат уште „во следните денови“.

„Чекавме да завршат изборите во Велика Британија, но деновите што доаѓаат овие разговори ќе започнат. Ние ќе ги заштитиме интересите на земјите членки, а Велика Британија ќе ги брани своите“, рече уште таа макар и да прецизира дека земјата сé уште сака Велика Британија да остане партнер на Европа дури и да не членува во Унијата.