Меркел вели дека разговорите се екстремно тешки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Германската канцеларка Ангела Меркел разговорите за долгот за спас на Грција како “исклучително тешко” и го отфрли “договорот по секоја цена.”

Таа зборуваше откако пристигна во Брисел на состанокот на со 18 лидери на еврозоната кои дискутираат за договор, јавува Би-Би-Си.
Тие разгледуваат предлози од страна на министрите за финансии од еврозоната кои ќе наметнат строги барања на Атина.
Грција ризикува да биде бела исфрлена од еврозоната, ако договорот за да се спаси од финансискиот колапс не е постигнат.
Финскиот министер за финансии, Алекс Стуб рече дека еден услов даден во предлогот на министрите е барање Грција да почне да ги спроведува новите закони од средата.
Грција ќе биде потребно да ги воведе тешките услови на реормите на труд , ДДВ и даноци, и строги мерки за приватизација и приватизација на средства, г-дин Стуб им изјави на новинарите.
Меркел изјави за новинарите дека лидерите на еврозоната ќе размислуваат за тоа “дали се исполнети условите” за да започнат преговори за трета финансиска помош.
“Тоа е она што е во прашање, ништо повеќе и ништо помалку од тоа”, рече таа.
Share.