Миле Јанакиески на распит во Кривичниот суд

0
745

Поранешниот министер за транспот и врски  Миле Јанакиески во 21 часот влезе на распит во Кривичниот суд во Скопје. Тој е втор, од осомничените кој денеска се појавува пред судија во предходна постапка. Претходно, на распит беше донесен градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко.

Специјалното обвинителство побара од судот да одреди притвор за вкупно осуммина осомничени за изборни измами на изборите во 2012 година.Од СЈО не ги соопштија имињата на осомничените, но наведоа дека меѓу нив е тогашен министер за внатрешни рабтои, тогашен министер за транспорт и врски и тогашниот генерален секретар на владата.

фото: Al Jazeera Balkans