Mинистерот Јолевски во посета на САД

0
435

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во рамки на работната посета на САД, вчера имал средби со сенаторот Том Котон, со поранешниот советник за национална безбедност на претседателот Барак Обама генерал Џим Џонс, со советникот за безбедносна и одбранбена политика во Герман Маршал Фонд Дерек Колет и со претставници на американска компанија заинтересирана за инвестирање во наменска индустрија во Македонија и во полигонот Криволак.

На средбите, како што соопшти Министерството, Јолевски ги информирал соговорниците за реформите  во одбраната, за процесот на модернизација на АРМ кој се реализира согласно НАТО стандардите, за учеството на припадниците на АРМ во НАТО мисиите, за започнување на процесот за изработка на нова Стратегија за одбрана и Стратегиски преглед на одбраната, како и за учеството на АРМ на најголемата воена вежба Анаконда-16 која во моментов се одржува во Полска.

Јолевски, исто така, ги презентирал и аргументите зошто Македонија треба да добие покана за членство во НАТО и дека евроатлантските интеграциии се врвен приоритет на македонската Влада. Било разговарано и за претстојниот самит во Варшава и за значењето на политиката на отворени врати на НАТО.

Генералот Џонс, истакнувајќи дека во повеќе наврати ја посетил Македонија и дека на дело се уверил во квалитетот на припадниците на АРМ, нагласи дека Македонија заслужува да ја добие заслужената покана за членство во НАТО.