МНР нема информации за настрадани македонски државјани

0
284

Македонското Министерство за надворешни работи се уште нема информации дали меѓу жртвите и повредените во терористичките напади на аеродромот во Истанбул има македонски државјани, што се случија вчеравчер.

Од МНР велат дека се во постојана комуникација со амбасадата во Анкара, Конзулатот во Истанбул и турските власти.

По краток застој, аеродормот Кемал Ататурк уште синоќа беше отворен за сообраќај. Авионот на линијата Скопје – Истанбул слетал еден час по полноќ, Денешниот претпладенвен лет е реализиран со еден час задоцнување, додека вечерниот е откажан,