Могерини во Атина на средби со Ципрас, Коѕиас и Каменос

0
386

Федерика Могерини, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, денес е во посета на Грција.

Најавени се средби со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас а потоа и со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, со премиерот Алексис Ципрас и со министерот за одбрана Панос Каменос.

Соопштението на Брисел не прецизира дали ќе стане збор и за Македонија и спорот со името.