МЗТ Скопје доби покана за настап во Еврокупот

0
575

Кошаркарскиот шампион на Македонија, МЗТ Скопје, доби покана да настапува во Аероклубот. Покрај МЗТ покана за настап во ова натпреварување била испратена и до Фуенлебрада.

Откажувањето на италијанските екипи Динамо Сасари, Реџо Емилија, Тренто и Канту ги натераа челниците на компанијата ЕКА (која стои зад Евролигата и Еврокупот) да бараат други решенија. Италијанските тимови решиле наредната сезона, соочени со притисоците од ФИБА, да играат во Лигата на шампионите на ФИБА.

Поради тоа две понуди од ЕКА биле испратени до Фуенлебрада и МЗТ Скопје. И Шпанците веднаш ја прифатиле понудата, во МЗТ Скопје ќе решаваат кои се клупските интереси и дали клубот во претстојната сезона покрај во АБА лигата ќе настапува и во Аероклубот.