На аеродромот во Приштина уапсени повратници од Сирија

0
451

На аеродромот „Адем Јашари“ во Приштина, полицијата уапсила двајца косовски државјани кои пристигнале со летот Истанбул – Приштина.

Станува збор за В.Х.(23) и Ф.Б.(19) и двајцата од околината на Гњилане.

Тие, според полицијата се враќале од боиштата во Сирија. Таму заминале во јануари 2015 и активно учествувале во борбите како припадници на ИД.

Уапсени се веднаш по слетувањето на авионот.