На улица во Манчестер се отворила дупка длабока 12 метра

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

На една од најпрометните улици во Манчестер се создала дупка длабока 12 метра како последица на обилните врнежи на дожд, јавува Би-би-си. Дупката е широка 4 и длабока 12 метра.

Во само шест часа во Манчестер паѓало дожд колку што не паѓа во временски период од две недели.

Гелологот Најгел Кесиди изјавил дека под патот се наоѓа мек талог, кој станува се послаб, по константна влажност и врнежи.

Патот ќе биде затворен во текот на викендот, а кога повторно ќе биде пуштен зависи од тоа за колку време ќе се санира. Тоа би можело да создаде проблеми зошто оваа недела Манчестер Сити ги очекува Челзи на натпревар на својот стадион, а овој пат е главниот што води кон стадионот.

Share.