Над 100. 000 Турци протестираа против курдските бунтовници

0
315
epa04940872 A handout picture provided by Turkish President Press office shows thousands of people wave Turkish flags during a rally against what they claim is 'PKK terror' in Istanbul, Turkey, 20 September 2015. Violence has escalated between the banned Kurdish Workers Party PKK and Turkey since a ceasefire broke down in July 2015. The Turkish air force has also attacked PKK targets within its borders. EPA/TURKISH PRES. PRESS OFFICE / HANDOUT

Повеќе од 100. 000 Турци протестираа низ улиците на Истанбул за да го изразат својот револт поради конфликтите со курдските бунтовници од RKK, во југоисточниот дел на Турција.

Протестот бил организиран од страна на невладините организации, а ова дополнително ќе влијае за лошата слика за Ердоган, во период на предвремени парламентарни избори, кои треба да се одржат на 1-ви ноември.

Учесниците на протестот смееле да носат само турски знамиња, а конфликтите меѓу турската војска и курдските бунтовници повторно почна пред речиси два месеци.