Над 100 мртви во поплавите во Пакистан

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Бројот на жртвите од тринеделните поплави во Пакистан надмина сто лица, објавија во неделата властите стравувајќи дека новите дождови може да загрозат уште повеќе луѓе.

Најновите поплави однеле 109 животи и погодиле 700.000 луѓе, објавија службите за справување со природни стихии. Воената инженерија ги обновила патиштата и мостовите во планинскиот север на земјата за да им се овозможи на спасувачките екипи да дојдат до селата коишто со седмици беа изолирани.

Реката Инд, која извира на Хималаи и се влева во Арапското Море, ја потопи покраината Синд, изјави за агенцијата DPA директорот на метеоролошкиот завод Ѓулам Расул, и додал дека се очекуваат нови обилни врнежи. Околу 350.00 луѓе се евакуирана од бреговите на Инд во последните два дена, додал.

Речиси 400 луѓе загинаа, а илјадници хектари земјоделско земјиште се уништени во поплавите во минатогодишната сезона на монсуни, која трае од средината јули до крајот на август./крај/мф/сн

Share.