Над 460 жртви во земјотресот во Иран и Ирак

0
359

 

Во земјотресот со магнитуда од 7,3 степени по Рихтер кој во неделата го погоди подрачјето меѓу Иран и Ирак загинаа околу 460 луѓе, повеќето на иранската територија, соопштија во понеделникот вечерта иранските власти.

На ирачката страна од границата локалните власти објавија за 11 жртви и околу 130 повредени.

Епицентарот на потресот кој се случи околу 9,18 часот по локално време во неделата, односно 00,10 часот по средноевропско време во понеделникот, е регистриран 32 километри јужно од ирачкиот град Халабџа, во ирачки Курдистан еднаш на границата со Иран.

Спасувачките екипи соопштија дека сѐ уште трагаат под десетиците луѓе заробени под урнатините во планинската област на Иран.