Над илјада лица загинаа во свлечишта во Сиера Леоне

0
382
Evacuating residents watch rescue efforts after a landslide hit Santa Catarina Pinula, on the outskirts of Guatemala City, Friday, Oct. 2, 2015. Recent rainfall provoked the landslide, affecting dozens of homes. (AP Photo/Moises Castillo)

Над 1.000 лица загинаа во свлечиштата и поплавите што ја погодија Сиера Леоне пред две недели.

Владата на Сиера Леоне претходно соопшти дека загинале 450 лица, но спасувачите и хуманитарните работници предупредија дека веројатно никој од останатите 600 исчезнати  не преживеал.

Точниот биланс на жртвите се уште не е соопштен, а спасувачите ја продолжуваат истрагата за исчезнатите лица.

http://sitel.com.mk