Најмалку 19 загинати во пожар во болница во Индија

0
269

Најмалку 19 лица загина во пожар во приватна болница во индиската источна држава Одиша во понеделник, објавија властите.
Пожарот избувнал на одделот за дијализа во болницата во главниот град на оваа држава, Бубанешвар, а првите резултати од истрагата покажуваат дека огнот бил предизвикан од краток спој.

Многу од загинатите се постари луѓе кои се задушиле. Итната помош превезла повеќе од 120 пациенти во другите болници, а некои од повредените се во критична состојба. /крај/хн/ст