Најмалку 27 загинати при налетот на тајфунот Демри во Виетнам

0
227

Најмалку 27 лица загинаа, а 22 се водат како исчезнати при налетот на силните ветрови и поројниот дожд предизвикани од тајфунот Демри, што вчера ги погоди централните и јужните делови на Виетнам, соопштија денеска виетнамските власти.

При ударот на ветровите, кои наместа дувале и со брзина до 90 километри на час, се оштетни над 40.000 станбени и деловни објекти. Поради невремето властите евакуираа околу 33.000 лица.