Најмалку 55 загинати, 575 повредени

0
386
The axis sits separated from the carriage at the site of a train accident near Bad Aibling, Germany, Tuesday, Feb. 9, 2016. Several people where killed after two trains collided head-on. (Josef Reissner/dpa via AP)

Најмалку 55 лица загинаа, а 575 се повредени во вчерашната несреќа на патнички воз во Камерун, соопшти денеска претставник на владата.

Многу луѓе се уште се затрупани на местото на несреќата во Есека.

Најмалку 15 вагони излегле од шините и се превртеле, пренесе ДПА. Возот со 18 вагони, кој патувал од Јаунде за Дуала, бил преоптоварен со стотици дополнителни патници, тврдат очевидци. Според нивните сведочења, старите шини буквално „квичеле“ и се свивале под тежината на возот.