Најмалку 57 загинати при воздушни напади на арапската коалиција во Јемен

0
299

Најмалку 57 цивили загинаа, а околу 130 се ранети во послединиве 24 часа при воздушни напади на арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија, врз цели на територијата на Јемен под контрола на бунтовниците, јави ДПА.

Според претставник на медицинските служби, само при нападите во реонот на градот Сана загинале 19 цивили, а 109 се ранети.

Други 38 цивили биле убиени, а 27 ранети при напади на авионите на арапската коалиција во северната провинција Садах, која важи за упориште на бунтовниците Хути.

Властите на Оман соопштија дека при нападите било погодено и оманското дипломатско претставништво во Сана, но дека нема информации за жртви.